Ruang Pusat Data di Malaysia 2026: Berapa Ampere Anda Perlukan dan Kilang Mana Mampu Menampungnya
Bukan semua pusat data perlukan 100 MW. Nod edge, dewan colocation dan rak inferens AI muat dalam kilang berkuasa tinggi sedia ada. Pengiraan ampere ke MW, realiti TNB Green Lane, dan di mana unit 3000A ke atas berada.
Intipati Utama
- Bukan semua pusat data ialah kampus hyperscale. Nod edge, dewan colocation, pod inferens AI dan tapak pemulihan bencana beroperasi pada 1 hingga 5 MW, yang mampu ditampung kilang berkuasa tinggi sedia ada.
- Pengiraannya: pada 415V tiga fasa, faktor kuasa 0.9, 1 ampere ≈ 0.65 kW. Bekalan 3,000A lebih kurang 1.94 MW keseluruhan, iaitu kira-kira 1.3 MW beban IT pada PUE 1.5.
- FactoryHub menyenaraikan unit pada 3,000A ke atas, untuk disewa dan dijual, tertinggi 8,000A.
- Pelabuhan Klang memegang sebahagian besar unit sewaan pada 2,000A+, purata sewa diminta RM1.71 psf sebulan.
- Green Lane Pathway TNB memendekkan sambungan grid pusat data daripada 36 hingga 48 bulan kepada kira-kira 12 bulan, dengan 33 projek disiapkan setakat Mac 2026.
- Jika anda perlukan 50 MW ke atas, anda perlukan tanah dan perbincangan grid, bukan kilang.
Mulakan dengan Soalan Jujur: Sebesar Mana Pusat Data Anda
Cerita pusat data Malaysia dikuasai tajuk hyperscale. Saluran paip Johor kira-kira 4.0 GW kapasiti akan datang, dengan 700 MW dalam pembinaan dan 3.3 GW dirancang, dan STACK Infrastructure sedang membina kampus 220 MW di Johor Bahru dengan penghantaran pertama Q4 2026, dikuasakan infrastruktur 275kV TNB dengan pencawang di tapak.
Itu bukan perbincangan bangunan sedia ada. Kampus 220 MW ialah projek tanah, grid dan pencawang yang diukur dalam tahun.
Tetapi sebahagian besar permintaan sebenar bukan itu:
- Nod edge dan serantau pada 0.5 hingga 3 MW.
- Dewan persendirian enterprise pada 1 hingga 2 MW.
- Pod inferens AI, padat tetapi kecil dari segi ruang lantai.
- Tapak pemulihan bencana dan sekunder.
- Pengendali colocation yang mengambil shell dan melengkapinya secara berperingkat.
Semua itu muat dalam bangunan perindustrian sedia ada, dengan syarat kuasanya sudah ada.
Ampere ke MW ke Beban IT
Pada 415V tiga fasa, faktor kuasa 0.9, beban boleh guna kira-kira 0.65 kW setiap ampere:
| Bekalan TNB (ampere) | Anggaran beban boleh guna | Dalam MW | Apa yang mampu dijalankan |
|---|---|---|---|
| 400A | ~259 kW | ~0.26 MW | Pemasangan ringan, penyimpanan, bengkel kecil |
| 1,000A | ~647 kW | ~0.65 MW | Barisan pengeluaran standard, penyimpanan sejuk, kilang sederhana |
| 1,500A | ~970 kW | ~0.97 MW | Pemasangan berbilang barisan, pemanasan proses sederhana |
| 2,000A | ~1,294 kW | ~1.29 MW | Pemasangan modul bateri, bilik kering, dewan data edge kecil |
| 3,000A | ~1,940 kW | ~1.94 MW | Barisan penyudah sel, formation & aging, ~1.3 MW beban IT pada PUE 1.5 |
| 6,000A | ~3,881 kW | ~3.88 MW | Kilang proses berat, ~2.6 MW beban IT pada PUE 1.5 |
| 8,000A | ~5,175 kW | ~5.17 MW | Bekalan tunggal terbesar di FactoryHub kini, ~3.4 MW beban IT pada PUE 1.5 |
Kemudian tambah PUE. Pada PUE 1.5, beban IT ialah jumlah beban dibahagi 1.5:
| Bekalan TNB | Jumlah beban | Beban IT pada PUE 1.5 | Beban IT pada PUE 1.3 |
|---|---|---|---|
| 2,000A | ~1.29 MW | ~0.86 MW | ~1.00 MW |
| 3,000A | ~1.94 MW | ~1.29 MW | ~1.49 MW |
| 6,000A | ~3.88 MW | ~2.59 MW | ~2.99 MW |
| 8,000A | ~5.18 MW | ~3.45 MW | ~3.98 MW |
Secara konkrit: unit 6,000A menyokong kira-kira 2.6 MW beban IT pada PUE 1.5. Pada purata 8 kW setiap rak, itu kira-kira 320 rak; pada 15 kW setiap rak untuk beban kerja AI yang lebih padat, kira-kira 170 rak.
Di Mana Stok Berkuasa Tinggi
FactoryHub merekodkan angka ampere yang disahkan pada penyenaraian aktifnya, jadi stok boleh ditapis mengikut jalur bekalan: 1,000 hingga 1,499A, 1,500 hingga 1,999A, 2,000 hingga 2,999A, dan 3,000A ke atas.
Mengikut kawasan, pada 1,000A ke atas:
| Kawasan | Bekalan tertinggi | Purata sewa diminta psf | Purata harga diminta psf |
|---|---|---|---|
| Pelabuhan Klang | 8,000A | RM1.77 | RM420 |
| Kapar | 3,500A | RM1.81 | RM416 |
| Shah Alam | 6,000A | RM2.06 | RM498 |
| Telok Panglima Garang | 5,800A | RM1.70 | RM346 |
| Bandar Puteri Klang | 6,000A | RM3.46 | - |
| Subang | 1,600A | RM2.15 | - |
| Banting | 2,000A | - | RM290 |
| Jenjarom | 1,000A | - | RM372 |
Pada 2,000A ke atas untuk sewaan, tumpuannya ketara: Pelabuhan Klang memegang sebahagian besar unit, purata sewa diminta RM1.71 psf sebulan, selebihnya di Shah Alam (RM2.10 psf), Kapar, Bandar Puteri Klang (sehingga 6,000A) dan Semenyih.
Lihat: kilang untuk disewa di Pelabuhan Klang, kilang untuk dijual di Pelabuhan Klang, Shah Alam untuk disewa. Untuk menapis ikut ampere, guna cari kilang ikut spesifikasi.
Apa Lagi Perlu Diperiksa Selain Ampere
- Beban lantai. Rak, rentetan UPS dan bilik bateri adalah berat. Minta tan per m² sebagai angka reka bentuk.
- Ketinggian bersih. Anda perlukan ruang untuk containment, dulang kabel dan unit CRAC di atas rak.
- Kapasiti struktur bumbung. Chiller dan pemeluwap biasanya di bumbung, dan bumbung industri lama tidak direka untuk beban itu.
- Kawasan penjana dan simpanan bahan api.
- Air. Bukan sahaja bekalan, tetapi pelepasan dan rawatan jika menggunakan penyejukan penyejatan.
- Redundansi suapan. Adakah bekalan itu suapan tunggal? Di mana pencawang terdekat?
- Fiber. Pembawa mana yang secara fizikal ada di jalan itu.
- Terma pajakan. Pemasangan pusat data berat dan tahan lama. Klausa pemulihan dan tempoh pajakan jauh lebih penting berbanding penyewaan gudang biasa.
TNB, Green Lane, dan Garis Masa Realistik
Green Lane Pathway wujud dan ia berfungsi. TNB menubuhkannya khusus untuk pasaran pusat data, memendekkan masa sambungan daripada 36 hingga 48 bulan kepada kira-kira 12 bulan, kira-kira tiga kali lebih pantas, dengan pusat sehenti untuk pelabur pusat data. Setakat Mac 2026, 33 projek telah disiapkan. TNB juga menjalankan program pemodenan grid RM43 bilion.
Tetapi 12 bulan tetap 12 bulan. Jika perkhidmatan anda perlu beroperasi lebih awal, jawapannya bukan permohonan naik taraf, tetapi mencari bangunan yang bekalannya sudah bertenaga pada tahap yang anda perlukan.
Sewa atau Beli untuk Kemudahan Pusat Data
Sewa sesuai untuk pengendali yang mahu beroperasi cepat dan mengekalkan modal dalam peralatan. Kekangannya ialah tempoh pajakan.
Beli sesuai jika anda komited pada lokasi untuk satu dekad ke atas, atau perlu membina pencawang.
Tanah dan bina ialah laluan di atas kira-kira 10 MW. Lihat tanah perindustrian di Selangor.
Templat Ringkasan Praktikal
- Sasaran beban IT dalam MW, dan jangkaan PUE.
- Bekalan diperlukan dalam ampere, dan sama ada mesti bertenaga hari pertama.
- Bilangan rak dan ketumpatan dalam kW setiap rak.
- Keluasan lantai dan ketinggian bersih.
- Keperluan redundansi: N, N+1, 2N.
- Tarikh mula beroperasi.
- Sewa atau beli.
Untuk projek, urus niaga tanah dan kesannya kepada permintaan kilang serta tanah berhampiran, lihat panduan pusat data Banting, Dengkil dan Sepang kami.
Jika beban anda melebihi apa yang boleh dibekalkan secara voltan rendah, baca panduan pencawang elektrik TNB untuk kilang: bila perlu, pencawang padat atau dalaman, tanah untuk TNB dan caj sambungan.
Kos operasi sama penting dengan kapasiti: panduan tarif elektrik industri TNB 2026 kami menerangkan kadar industri, ToU, kehendak maksimum dan surcaj AFA dengan contoh pengiraan.
Soalan Lazim
Berapa ampere diperlukan pusat data di Malaysia?
Bergantung sepenuhnya pada beban IT. Pada 415V tiga fasa dan faktor kuasa 0.9, kira-kira 0.65 kW setiap ampere, jadi 2,000A memberikan kira-kira 1.29 MW keseluruhan atau 0.86 MW beban IT pada PUE 1.5; 3,000A kira-kira 1.94 MW atau 1.29 MW beban IT; 6,000A kira-kira 3.88 MW atau 2.59 MW beban IT.
Bolehkah saya menjalankan pusat data dalam kilang sedia ada di Malaysia?
Boleh, untuk nod edge, dewan persendirian enterprise, pod inferens AI, tapak pemulihan bencana dan kemudahan colocation kecil dalam julat 0.5 hingga 5 MW, dengan syarat bekalan sudah bertenaga. FactoryHub menyenaraikan unit pada 3,000A ke atas untuk disewa dan dijual, bekalan tunggal terbesar 8,000A.
Berapa lama untuk mendapat bekalan elektrik berkuasa tinggi untuk pusat data di Malaysia?
Green Lane Pathway TNB memendekkan sambungan pusat data daripada 36 hingga 48 bulan kepada kira-kira 12 bulan, kira-kira tiga kali lebih pantas. Setakat Mac 2026, 33 projek telah disiapkan di bawah rangka kerja itu.
Di mana di Selangor boleh cari kilang dengan 3000A ke atas?
Pada 2,000A ke atas untuk sewaan, sebahagian besar unit berada di Pelabuhan Klang, purata sewa diminta RM1.71 psf sebulan, selebihnya di Shah Alam, Kapar, Bandar Puteri Klang dan Semenyih. Unit 3,000A ke atas tersenarai untuk dijual dan disewa.
Berapa sewa bangunan perindustrian berkuasa tinggi di Selangor?
Untuk unit 1,000A ke atas, purata sewa ditawarkan kira-kira RM1.77 psf sebulan di Pelabuhan Klang, RM1.81 di Kapar, RM2.06 di Shah Alam, RM2.15 di Subang dan RM3.46 di Bandar Puteri Klang.
Patutkah saya sewa atau beli bangunan untuk pusat data?
Sewa jika kelajuan ke pasaran paling penting dan anda boleh mendapatkan tempoh pajakan yang cukup panjang. Beli jika anda komited pada lokasi untuk jangka panjang atau perlu membina pencawang. Di atas kira-kira 10 MW, tanah dan kemudahan bina khas biasanya satu-satunya laluan realistik.
Selangor atau Johor lebih baik untuk pusat data di Malaysia?
Johor membawa saluran paip hyperscale, kira-kira 4.0 GW kapasiti akan datang dengan 700 MW dalam pembinaan. Selangor sesuai untuk kemudahan sensitif latensi dan enterprise yang perlu dekat dengan Kuala Lumpur, dan gelombang kedua kampus mega sedang bermula termasuk di Serendah, Selangor dan Springhill, Negeri Sembilan. Untuk kemudahan bawah 5 MW dalam bangunan sedia ada, Selangor mempunyai stok unit berkuasa tinggi yang lebih dalam.
Beli atau sewa, hubungi kami
Sama ada anda mahu menyewa sementara membuktikan barisan pengeluaran, atau membeli dan komited pada satu tapak, kami uruskan kedua-duanya. FactoryHub ialah platform khusus perindustrian Peter Tan (REN 12771) dan Jason Low (PEA 1478), kedua-duanya berdaftar dengan LPPEH di bawah CID Realtors Sdn Bhd, dan kami co-broke merentas seluruh pasaran.
Hantar empat angka yang menentukan segalanya: ampere diperlukan, keluasan binaan, beban lantai dan tarikh sasaran masuk. Kami balas dengan apa yang benar-benar wujud, termasuk yang tidak diiklankan secara terbuka.
| Hubungan | Pendaftaran | Mudah alih / WhatsApp | E-mel | |
|---|---|---|---|---|
| Peter Tan | REN 12771 | +6016-666 6872 | peterindustrial | peter@factoryhub.my |
| Jason Low | PEA 1478 | +6012-288 1834 | massiveaction | jason@factoryhub.my |
Kebanyakan pertanyaan dijawab dalam beberapa jam. Anda juga boleh menapis sendiri mengikut kuasa, ketinggian siling dan beban lantai di halaman cari kilang ikut spesifikasi.
Kilang dan Gudang di Pelabuhan Klang
Senarai langsung lengkap dengan kuasa, ketinggian siling dan beban lantai setiap unit:
Tag
Fokus pada penyelidikan dan transaksi hartanah perindustrian Malaysia, merangkumi koridor utama Lembah Klang dan Nilai. Setiap artikel berdasarkan data transaksi dan maklumat ejen berlesen.
Semua artikel oleh Peter Tan →